Slovensko

Slovenský ráj

Slovenský ráj naleznete na východním Slovensku. Slovenský ráj je velmi malé území vklíněné mezi Nízké Tatry, Hornádskou kotlinu, Levočské vrchy a Slovenské rudohoří.

Slovenský ráj nabízí velké přírodní bohatství – překrásné lesy, vzácné rostliny a živočichové, atypické přírodní útvary – to vše bylo důvodem pro vyhlášení této oblasti Chráněnou krajinnou oblastí Slovenský ráj. Bylo to v roce 1964. V roce 1988 byla Chráněná krajinná oblast Slovenský ráj zařazena mezi slovenské národní parky. Národní park Slovenský ráj zabírá celkovou plochu včetně ochranného pásma 198 km² a je rozdělen do mnoha menších státních přírodních rezervací – Mokrá, Vernárska tiesňava, Kocúrová, Stratená, Sokol, Kysel, Piecky, Prielom Hornádu, Suchá Belá, Holý kameň, Ostrá skala a Zejmarská roklina.

Státní přírodní rezervaci Piecky tvoří kaňon s 8 metrovým terasovým vodopádem, okolní stráně jsou porostlé smíšenými lesy, na skalnatých stěnách a terasách jsou pozůstatky původních borových porostů. Další vodopád cca 80 metrový je ve státní přírodní rezervaci Kysel. Tento vodopád je nejvyšší ve Slovenském ráji. Součástí státní přírodní rezervace Sokol je několik roklin s množstvím povrchových krasových jevů. Oblast je chráněna zejména pro velký výskyt rostlinných a živočišných společenstev typických pro stále vlhké a chladné rokliny. Kromě státních přírodních rezervací najdete v této oblasti také chráněné přírodní památky a chráněné přírodní výtvory. Mezi nejznámější patří Červený jarok, Medvedia jaskyňa, Dobšinská ladová jaskyňa a jeskyně Čertova diera. Dobšinská ladová jaskyňa byla objevena v roce 1870 a o rok později byla zpřístupněna veřejnosti. Jako první jeskyně v Evropě má od roku 1887 elektrické osvětlení. Vznikla říční erozí podzemního toku řeky Hnilec ve vápencovém podkladě. Má unikátní ledovou výzdobu. Je dlouhá 1368 m a hluboká 70 metrů. Ledová vrstva je velmi silná, v některých místech dosahuje až 25 metrů a její celkový objem se odhaduje na 125 000 m3. Ke zvláštnostem této jeskyně patří, že v ní žijí netopýři.

Národní park Slovenský ráj je oblast, která je vyhledávána velkým množstvím návštěvníků v létě i v zimním období. Vyznavačům sjezdového lyžování jsou k dispozici lyžařské vleky a svahy v zimních turistických střediscích Mlynky, Dedinky, Spišské Tomášovce, Hrabušice a Hnilčík. V okolí těchto zimních středisek je i dostatek vodných terénů pro běh na lyžích. Značené turistické cesty jsou vhodné zejména pro vyznavače náročnější horské turistiky. Dřevěné lávky, dlouhé žebříky či stupačky jsou velmi často jediným možným způsobem, jak pokračovat dál v cestě. Ne všechny turistické trasy jsou ale tak náročné. Vybrat si lze i z tras kratších a nenáročnějších vhodných k procházkám a relaxaci v přírodě. Pokud se rozhodnete strávit své volné dny v této kouzelné krajině, můžete využít služeb zdejších rekreačních středisek. Okolní terény jsou vhodné i pro cykloturistiku. Spišské Tomášovce nabízí ubytování v chatách nebo turistické ubytovně. I zde jsou terény pro cykloturistiku. Jediné turistické středisko, které se nachází ve vnitrozemí Národního parku Slovenský ráj je Kláštorisko. Již v roce 1923 zde byla vybudována první chatová osada. Pokud vás zláká pobyt u vody, zavítejte k vodní nádrži Klauzy u Smižan nebo Palcmanská Maša u obce Dedinky. Nádrže jsou vhodné k rekreaci i k provozování vodních sportů. Budete-li potřebovat ubytování, můžete využít rekreačního střediska, veřejného tábořiště, ubytování v soukromí nebo v chatové osadě v obci Dedinky. Obec Mlynky má k dispozici hotel, penziony, ubytování v soukromí, turistickou ubytovnu nebo chaty.

Slovenský ráj je vápencová hornatina s velmi různorodým obrazem. Střídají se zde hluboké kaňony, vodopády a jeskyně s horskými loukami, plošinami a lesy. Nejvyššími vrcholy jsou Javorina (1186 m) a Havrania skala (1163 m). Svahy jsou porostlé smíšenými lesy, ve kterých má svůj domov velmi pestrá zvířena i květena. Nejrozšířenější dřevinou je smrk, buk, borovice, jedle, javor, jasan a další. Na severu odvodňuje Slovenský ráj řeka Hornád a na jihu řeka Hnilec, přítok Hornádu. Na úpatí planin a v roklinách je bohatá síť vodních pramenů. Mohutné podzemní prostory jsou významným zásobníkem čisté pitné vody. Teploty se pohybují v zimních měsících od -5 do -7oC, v letním období vystupují na 12 – 15oC. Počet letních dnů se pohybuje mezi 0 – 30, počet dnů se sněhovou pokrývkou je 120 – 160. Jižní část je o něco teplejší. Velmi často se zde vyskytuje teplotní inverze.

Fotogalerie Slovenský ráj

Máte dotaz?

Naše rezervační oddělení je otevřeno každý všední den od 9 do 17 hod, o víkendu od 12 do 17 hod.

Jsem na příjmu Barbora

702093598

Odeslat e-mailem...

 
Revitalizační balíček – Relax na míru

Cena od 3 450 Kč

Revitalizační balíček – Relax na míru

Relaxace a odpočinek - Harrachov

Balíček Post Covid – regenerace na horském vzduchu (3 dny / 2 noci)

Cena od 5 180 Kč

Balíček Post Covid – regenerace na horském vzduchu (3 dny /...

Relaxace a odpočinek - Špindlerův Mlýn

Romantika pro dva (3 dny / 2 noci)

Cena od 3 160 Kč

Romantika pro dva (3 dny / 2 noci)

Romantické pobyty - Lázně Libverda

Víkendový pobyt (3 dny / 2 noci) - 2021

Cena od 2 185 Kč

Víkendový pobyt (3 dny / 2 noci) - 2021

Pobyty u vody - Staré Splavy

Léto v drsném Středověku (2 dny / 1 noc)

Cena od 2 999 Kč

Léto v drsném Středověku (2 dny / 1 noc)

Gurmánské zážitky - Dětenice

Relax pobyt (3 dny / 2 noci)

Cena od 3 300 Kč

Relax pobyt (3 dny / 2 noci)

Relaxační pobyty - Piešťany

Jarní dávka odpočinku (4 dny / 3 noci)

Cena od 3 470 Kč

Jarní dávka odpočinku (4 dny / 3 noci)

Wellness pobyty - Tatranská Lomnica

Relaxační pobyt pro nenáročné (4 dny / 3 noci)

Cena od 3 720 Kč

Relaxační pobyt pro nenáročné (4 dny / 3 noci)

Relaxační pobyty - Trenčianske Teplice

Pobyt jako v bavlnce  (4 dni - 3 noci)

Cena od 4 050 Kč

Pobyt jako v bavlnce (4 dni - 3 noci)

Wellness pobyty - Harrachov

Léto v plném proudu (6 dní - 5 nocí)

Cena od 5 850 Kč

Léto v plném proudu (6 dní - 5 nocí)

Dovolená na horách - Harrachov

Romantika pod hvězdami (3 dny / 2 noci)

Cena od 7 930 Kč

Romantika pod hvězdami (3 dny / 2 noci)

Romantické pobyty - Jesenik

Putování s příšerkami (2 dni - 1 noc)

Cena od 1 050 Kč

Putování s příšerkami (2 dni - 1 noc)

Dovolená na horách - Harrachov

Jaro v Krkonoších (3 dny / 2 noci)

Cena od 1 450 Kč

Jaro v Krkonoších (3 dny / 2 noci)

Dovolená na horách - Harrachov

Léto v Krkonoších (3 dny / 2 noci)

Cena od 1 650 Kč

Léto v Krkonoších (3 dny / 2 noci)

Dovolená na horách - Harrachov

Pobyt pro seniory 55+ (3 dny / 2 noci)

Cena od 1 955 Kč

Pobyt pro seniory 55+ (3 dny / 2 noci)

Seniorské pobyty - Harrachov

Zimní radovánky s dětmi (3 dny / 2 noci)

Cena od 1 955 Kč

Zimní radovánky s dětmi (3 dny / 2 noci)

Dovolená na horách - Harrachov

 
<>

Nejvýhodnější wellness nabídky na e-mail...